فهرست محتوا

مزایای مصرف مایو-اینوزیتول برای باروری

مزایای مصرف مایو-اینوزیتول برای باروری
مایو-اینوزیتول و دی-کایرو اینوزیتول با تنظیم سطح قند خون و تنظیم میزان انسولین در بدن، در تعادل تستوسترون نقش دارند.

فهرست محتوا

مایو-اینوزیتول (میواینوزیتول) با چهار روش مهم زیر به بارداری کمک می‌کند:

  1. بهبود عملکرد تخمدان
  2. فرایند تخمک‌گذاری
  3. تعادل هورمونی
  4. تنظیم دوره قاعدگی


حفظ کیفیت تخمک و فرآیند تخمک‌گذاری برای باروری بسیار مهم است به خصوص در افرادی که سن بالاتری دارند از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است، زیرا تعداد تخمک‌های موجود در بدن انسان در زمان تولد مشخص بوده و این مقدار ثابت است و دیگر افزایش نمی‌یابد.

در زنان، مایو-اینوزیتول از طریق بهبود کیفیت تخمک و عملکرد تخمدان، تعادل هورمونی و تنظیم دوره قاعدگی، به باروری کمک می‌کند.

در مردان، مایو-اینوزیتول با حفظ سلامت میتوکندری‌ها در اسپرم، باعث افزایش انرژی اسپرم و حرکت رو به جلوی اسپرم برای رسیدن به تخمک می‌شود.

۳ عامل اصلی برای بارداری در زنان

۳ عامل اصلی برای بارداری در زنان

برای زنانی که قصد بارداری دارند، سه عامل اساسی وجود دارد:

  1. تعادل هورمونی
  2. تنظیم تخمک‌گذاری/دوره قاعدگی
  3. کیفیت تخمک

دو ماده‌ی مایو-اینوزیتول و دی-کایرو اینوزیتول بهترین ترکیبات برای باروری هستند. این دو ماده به صورت طبیعی در سراسر بدن یافت می‌شوند و برای تعادل سطح تستوسترون بدن، تنظیم دوره قاعدگی و بهبود فرایند تخمک‌گذاری، مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

حفظ تعادل هورمونی با مایو-اینوزیتول و دی-کایرو اینوزیتول

مایو-اینوزیتول و دی-کایرو اینوزیتول با تنظیم سطح قند خون و تنظیم میزان انسولین در بدن، در تعادل تستوسترون نقش دارند. میزان  قند خون با میزان طبیعی تستوسترون هماهنگ است هنگامیکه سطح قند در خون زیاد شود، سطح تستوسترون نیز افزایش می‌یابد و تستوسترون بیش از حد طبیعی می‌تواند منجر به عدم تخمک‌گذاری شود.

تخمک‌گذاری برای بارداری بسیار حائز اهمیت است و باید توجه داشت برای باروری نیاز است که در بازه‌ی زمانی سه تا پنج روز پیش از تخمک گذاری رابطه جنسی انجام شود.

مایو-اینوزیتول و دی-کایرو اینوزیتول با متعادل کردن تستوسترون، در بخشی از تخمدان‌ که در تولید هورمون‌های تنظیمی شرکت دارد، به بهبود فرایند تخمک‌گذاری کمک می‌کنند. در دو تحقیق علمی، که شامل ۳۴ آزمایش بالینی و تصادفی انجام شده، نتیجه‌گیری شد که مکمل اینوزیتول، تخمک‌گذاری طبیعی را در زنان بهبود می‌بخشد. طبق گفته گروهی دیگر از دانشمندان، “استفاده از اینوزیتول با بهبود قابل توجه سطح تخمک‌گذاری همراه بوده است” و “تکرار چرخه‌های قاعدگی را افزایش داده است.”

مایو-اینوزیتول چگونه به داشتن دوره‌های پریودی منظم کمک می‌کند

داشتن دوره‌های پریودی منظم با تخمک‌گذاری مرتبط است و ترکیب مایو-اینوزیتول با دی-کایرو اینوزیتول، روش خوبی برای حفظ دوره‌های پریودی منظم می‌باشد. یک مطالعه بر روی ۷۰ زن ۱۵ تا ۲۴ ساله با دوره‌های پریودی دارای تأخیر نشان داد که ترکیب مایو-اینوزیتول با دی-کایرو اینوزیتول در تنظیم دوره‌های پریودی زنان می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

بهبود کیفیت تخمک

تعداد تخمک‌هایی که یک زن دارد، در بدو تولد تعیین می‌شود و هرگز افزایش نمی‌یابد. بنابراین، حفظ کیفیت تخمک در سنین بالاتر، بسیار حائز اهمیت است، زیرا بدن قادر به ساختن تخمک بیشتر نیست.

کمک به بهبود اختلالات ناباروری در مردان

اسپرم‌ دارای میتوکندری‌هایی است که محرک اصلی حرکت سلول‌ها هستند. میتوکندری‌های سالم، منبع سوخت اصلی بدن محسوب می‌شوند. مایو-اینوزیتول با حفظ سلامت میتوکندری در اسپرم و بهبود تولید ATP باعث افزایش انرژی اسپرم برای حرکت می‌شود.

سوالات متداول:

آیا مصرف مایو-اینوزیتول با دیگر داروها یا مکمل‌ها مجاز است؟

بله، مصرف مایو-اینوزیتول با دیگر داروها یا مکمل‌ها مجاز است. اما برای حفظ سلامتی باید قبل از مصرف هر نوع دارو یا مکمل با پزشک معالج مشورت کنید.

آیا مصرف مایو-اینوزیتول برای زنانی که قرص باروری مصرف می‌کنند مضر است؟

خیر، مصرف مایو-اینوزیتول برای زنانی که قرص باروری مصرف می‌کنند مضر نیست. در واقع، مصرف مایو-اینوزیتول به عنوان یک مکمل برای بهبود شاخص‌های باروری در زنان موثر است.

آیا مصرف مایو-اینوزیتول برای زنان باردار مجاز است؟

بله، مصرف مایو-اینوزیتول برای زنان باردار مجاز است ولی برای حفظ سلامتی، قبل از شروع مصرف باید با پزشک معالج مشورت کنید.

آیا مصرف طولانی مدت مایو-اینوزیتول توصیه می‌شود؟

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مایو-اینوزیتول به صورت مداوم بهترین نتیجه را در بهبود شاخص‌های باروری در زنان دارد. بنابراین، مصرف طولانی مدت مایو-اینوزیتول بلامانع است است.

آیا مایو-اینوزیتول برای مردان نیز مفید است؟

مایو-اینوزیتول برای بهبود کیفیت اسپرم و درمان ناباروری در مردان هم موثر است. با این حال، برای مصرف مایو-اینوزیتول در مردان باید با پزشک خود مشورت کنید.

می‌توانم مایو-اینوزیتول را به صورت مکمل غذایی مصرف کنم؟

بله، مایو-اینوزیتول در بسیاری از کشورها به عنوان مکمل غذایی در دسترس است. اما قبل از شروع مصرف این ماده با پزشک خود مشورت کنید.

آیا مصرف مایو-اینوزیتول دارای عوارض جانبی است؟

از آنجایی که مایو-اینوزیتول یک ماده طبیعی و مشتق شده از ویتامین ب۸ است، برای بیشتر افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند و اغلب عوارض جانبی ندارد. با این حال، برخی افراد ممکن است به دلیل حساسیت یا نوعی از بیماری‌ها عوارض جانبی از جمله سوء هاضمه، دل درد و یبوست داشته باشند. در صورتی که هر گونه علائم غیر طبیعی را تجربه کردید، بهتر است به پزشک خود مشورت کنید.

دسته‌بندی‌ها

مطالب مشابه